Körúti Színház
Új teátrum nyílik Budapesten
Tölgyi KrisztaA főváros legújabb teátruma, a Körúti Színház a Guttenberg Művelődési Otthon épületében december 25-én Molnár Ferenc: A doktor úr című darabjának bemutatójával nyitja meg kapuit. Még idén láthatja a közönség a Mezítláb a parkban, illetve a Teaház az augusztusi holdhoz című vígjátékokat, valamint a Sziámi zenekar Seres Rezső dalaiból összeállított különleges koncertjét.
A hetvenes években, amikor a színházi élet virágkorát élte Magyarországon, a „körúti színház” fogalom volt, amely az Ádám Ottó vezette Madách Színházhoz kapcsolódott. A fogalom egy olyan színházat takart, amelyben a legnagyobb formátumú színművészek olyan igényes vígjátékokat játszottak, amely szórakoztattak, ugyanakkor emberi mélységet is magukban hordoztak. Budapesten számtalan olyan színház van, ahol időről időre a repertoárra kerülnek ilyen igényes vígjátékok, ám jelenleg nincs olyan színház, amely kizárólag ezen nagyszerű hagyomány felélesztésének szentelné a működését.
Budapest legújabb színháza, a Körúti Színház – mint ezt már a neve is jelzi – ezt az űrt szeretné betölteni. A társulat olyan közismert művészekből és fiatal tehetségekből áll, akik a szó legjobb értelmében vett komikusok, értik és érzik ennek a súlyát, és hisznek az igényes szórakoztatásban.
Rövid ismertető a decemberi bemutatókról előadásokról:
Molnár Ferenc: A doktor úr
December 25 Bemutató
Rendező: Galambos Zoltán
Szereplők: Koltai Róbert, Fodor Zsóka, Görbe Nóra, Barát Attila, Beleznay Endre, Szabó Erika, Király Adrián, Lipták Péter, Koncz Patrícia
A legtöbbet játszott magyar drámaíró, Molnár Ferenc első színpadi művét, A doktor úr című darabot 1902-ben mutatták be. A darab a békebeli hangulatot idézi, de a mai kor emberének is van üzenete. A doktor úrban mindenki keresi önmagát, keresi a siker lehetőségét, és ennek érdekében csal, hazudik, lop, játszik kisebb-nagyobb szerepeket.
Sárkány, a híres ügyvéd a legkülönbözőbb fogásokkal mindig eléri védence felmentését, bármilyen gazember is legyen az. Ő sikerei érdekében még az alvilág életét is hajlandó közelebbről tanulmányozni, ez természetesen újabb és újabb félreértésekre, szerepcserékre ad alkalmat.
Sárkány, a híres ügyvéd (Barát Attila) a legkülönbözőbb fogásokkal mindig eléri védence felmentését, bármilyen gazember is legyen az.
Az ügyvéd úr sikerei érdekében még az alvilág életét is hajlandó közelebbről tanulmányozni, ez természetesen újabb és újabb félreértésekre, szerepcserékre ad alkalmat. Sárkányné, a fiatal feleség ( Görbe Nóra) még nem döntötte el, hogy megcsalja-e az urát, de a férfiaknak nagyon szeret tetszeni, s ennek érdekében egészen furcsa viselkedési módokat vesz fel. Puzsér ( Koltai Róbert) , akit itt, a valaha is látott legszimpatikusabb betörőnek mutattak be, már 18-szor ült börtönben, de „hű” segítőtársa Sárkánynak, ő az igazság bajnoka, s a végén még talán az is kiderül, hogy ő az egyetlen gavallér és tisztességes ember a darabban. Igaz, egy ideig ő is játssza Sárkány szerepét. Csató( Beleznay Endre) nagyotmondásokkal, hazudozásokkal próbálja levenni a lábáról Sárkánynét.
Az idősödő Marosiné ( Fodor Zsóka) , a krimiket faló nevelőnő naivságában egy csapásra elhiszi, hogy Bertalan, az ügyvédbojtár ( Király Adrián) belé szerelmes, s a végén a betörők iránti csodálata arra is ráveszi, hogy elmenjen Puzsérhoz házvezetőnőnek. Bertalan, a szerelmes fiatalember hol ennek, hol annak hazudik, hogy Lenke kisasszony (Szabó Erika) szerelmét elnyerhesse. Lenke, Sárkányné húga még ingadozik, kinek tessék a viselkedése: Bertalannak, Marosinénak vagy Sárkánynénak – de aztán mégis a szerelem mellett dönt – mondván: nem a tudás a fontos.
John Patrick: Teaház az augusztusi holdhoz
December 26.
Rendező: Galambos Zoltán
Szereposztás:
Szakácsi Sándor, Őze Áron, Szabó Erika, Hadházi László, Sás Péter
Fisby ezredest (Őze Áron) kissé ütődött felettese (Szakácsi Sándor) egy eldugott japán falucskába Tobikibe küldi az amerikai megszállás alatt, hogy megteremtse az amerikai álmot és a demokráciát. A helyiek azonban nem tudják, mik ezek a fogalmak: ők nem szép iskolát, hanem teaházat szeretnének annak a csodaszép gésának, akit az ezredesnek szántak.
Csak átutazó vagyok itt a Földön
December27
A Sziámi zenekar koncertje Seress Rezső dalaiból
Müller Péter Sziámi és zenekara nagy tisztelője Seress Rezsőnek, aki 1933-ban komponálta a Szomorú vasárnap című dalát, amely minden idők legsikeresebb slágere lett. A születését követő néhány év alatt 140 előadó lemezén szerepelt negyven nyelven. Később is mindenki elénekelte – immár Gloomy Sunday címmel – aki számított: például Billy Holiday, Björk, Marianne Faithfull és Sinead O’Connor is. Müller Péter Sziámi és zenésztársai azonban úgy vélik, hogy a szerzőnek még legalább negyven hasonló színvonalú dala született, amelyeket érdemes megmutatni az utókornak. Gasner János gitáros érzékeny és nagyon ütős átiratában ezért a Sziámi zenekar műsorra tűzte ezeket a dalokat „Csak átutazó vagyok itt a Földön” címmel.
Neil Simon: Mezítláb a parkban
December 28.
Rendező: Galambos Zoltán
Szereposztás:
Koncz Gábor, Vándor Éva/Bencze Ilona, Kautzky Armand, Sztankay Orsolya, Király Adrián, Lipták Péter
Corie és a Paul fiatal házasok: a szállodai mézesnapok után beköltöznek saját bérleményű lakásukba, hogy elkezdjék közös életüket. A fiataloknak nem csupán egymás különböző életstílusával kell megküzdeniük, hanem Corie magányosan élő, minden lében kanál mamájával, a ház és a lakás furcsaságaival is. No és egy különös szomszéddal, aki mindenkinek udvarol. …A darabból világhírű film készült Jane Fonda és Robert Redford főszereplésével.